Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler


Ülsere İyi Gelen Yiyecekler
Ülser mide astarının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genel olarak 50 yaş ve üzeri kişilerde rastlanan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde daha fazla görülür. Gastrik ülser ismi ile de anılır fakat mide ülseri tabiri daha yaygın bir kullanımdır. Midenin iç kısmında oluşan yaralara verilen bir isim olup sancılara ve ağrılara sebebiyet verir. Midenin iç yüzeyi yani mide astarının belli başlı bir kısmın asit ve tüketilen şeyler sebebi ile aşınması sonucu meydana gelir. Kişinin sancı çekmesine ve aşırı arkın ağrıları çekmesine sebep olabilen bir hastalıktır. Belirtileri açıkça hissedilebilir ancak teşhis konulabilmesi için birtakım testlere ihtiyaç duyulur. Ülser belirtileri ise şu şekildedir;
• Karnın üst bölümü ile orta bölümü arasında yanma olması ve acı hissedilmesi.
• Mide ekşimesi ve buna bağlı olarak göğüste yanma hissi.
• Mide bulantısı ve kusma.
• Mide asidini azaltan maddeler tüketildiği zaman ağrıların ve yanmaların geçmesi.
• Yemeklerden önceki ve sonraki birkaç saat içinde artarak devam eden ağrılar.
• Uyumayı dahi engelleyen ağrı ve yanmalar.
Belirtileri bu şekilde görülen ülser teşhisi için kişiden bir dizi test yaptırılması istenir. Test sonuçlarını iyice araştıran doktor ise birkaç muayene sonrası teşhis koyar ve tedavi süreci başlar.
Tedavi için ilaçlar kullanılır ancak ilaçların yetersiz kaldığı veya ilaçlara alternatif isteyen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken yiyecekler vardır.
Ülsere İyi Gelen Yiyecekler
Ülsere iyi gelen yiyecekler genel olarak lifli gıdalar ile sindirime yardımcı besinlerden oluşur. Antioksidan etkisi gösteren yeni vücudun temizlenmesini sağlayan gıdaların tüketilmesi de tavsiye edilir. Ülsere iyi gelen yiyecek gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Lifli Gıdalar
Lif içeren gıdalar sindirim olayları gerçekleştiği sırada sindirime katılan gıdaların parçalanması için salgılanan bir asit çeşidi olan hidroklorik adisi kontrol altına alır ve bu asit sebebi ile ülser yaralarının oluşmasını ve tahriş edilmesini engeller. Lif bakımından zengin olan sebzeler, meyveler ve tam tahıllı ekmekler sayesinde ülser ağrıları ve sancıları hafifletilebilir ve ülser oluşumu engellenebilir.
K Vitamini
Ülser ağrılarının dindirilmesi ve ülserin tedavi edilebilmesi için pek çok vitamin ve minerale ihtiyaç duyulur. Ancak vitaminler arasında bu iş için en uygun olan ve en iyi olanı K vitaminidir. Ülser tedavisi için gerekli olan vitaminlerin başında da K vitamini gelir zaten. Açık bir şekilde bulunan yaraların kanamasını önleyici özelliği bulunan K vitamini, yara bulunan mide zarını iyileştirici bir özellik de göstererek, mide ülserinin hızlıca iyileşmesini ve arıların dindirilmesini sağlar. K vitamini hangi yiyeceklerde bulunur diye sorulacak olursa; lahana, ıspanak, soya, avokado, yonca, aspir yağı, kuşkonmaz, çavdar gibi besinlerde K vitaminine bolca rastlamak mümkündür.
Flavonoidler

Flavonoid içeren besinler mide ülseri önleyici ve yaraları iyileştirici özellikler gösterir. Peptik ülser oluşumuna sebebiyet veren "Helicobacter pylori" isimli bakterinin çoğalmasını, yer edinmesini ve yayılmasını engelleyen flavonoidlerin en çok bulunduğu besinler ise şunlardır; sarımsak, soğan, kereviz, elma. Bu ve bunun gibi sert olan besinlerde flavonoidlere bolca rastlamak mümkündür. Ülserin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak için bolca tüketmekte fayda var. Bu gıdaları düzenli bir biçimde tüketmek mide zarının zayıflamasını önler ve ülser yaralarının genişlemesini engeller. Her şeyde istisnalar olduğu gibi burada da bir istisna vardır. Çiğ soğan ve sarımsağın dokunduğu ülser hastaları da vardır. Bu tip durumlarda kullanım derhal bırakılmalıdır.