Patates Kızartması Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Patates Kızartması Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir


Patates Kızartması Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
Patates kızartması her yaştan insanın çok sevdiği yiyeceklerden bir tanesi. Tabi güzel çıtır çıtır patates kızartması için de püf noktalar bulunuyor.
Öncelikle patatesinizin yeni ve taze olmasına dikkat edin. Yumuşamış, rengi yerinde olmayan patateslerden çıtır olmalarını beklemekte anlamsızdır. Farklı yerlerde yetişen patatesler kızartmada da farklı sonuçlarda verecektir. Bu sebeple patates seçerken de birkaç deneme yapıp farklı patatesler satın alın.
Patatesleri dilimleme şekli de kızartmayı etkiler. Dilimlerken de her bir dilimin kalın olmamasına dikkat edin. Kalın patates dilimlerinin içi kızarmayıp, hamurumsu olur. Bu yüzden ince patates dilimleri daha güzel kızarır ve çıtır çıtır olur. Dilimledikten sonra patatesi bekletmeyin. Patates bekledikçe kararacaktır.
Dilimledikten sonra patatesin içindeki nişasta dışarı çıkar. Bu kızartma kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu olumsuzluğu gidermek için İlk tavsiye edilen yöntem patateslerinizi çok soğuk su dolu kaba atmanızdır. Suya birkaç damla sirke ilave edip patatesleri bir süre soğuk suda bekletin.
Diğer yöntem sodalı sudur. Yarım saat sodalı suda bekletilecek patateslerde sertleşip çıtır kızartmaya uygun hale gelecektir.
Başka bir yöntem ise şudur. Dondurulmuş patatesler her zaman kızartıldığında daha kıtır ve çıtır olur. Zaten bunu fast food yiyeceklerden bilirsiniz. Patatesleri dondurup saklayın, kızartma zamanı buradan patatesleri alıp kullanın. Ancak bu yöntemin önemli bir sorunu dondurulmuş patatesleri kızgın yağa atarken çok dikkatli olun. Su ile yağın birleşimi iyi değildir. Patlamalara ve kızgın yağ sıçramalarına sebep olur.
Patates kızartmadan önce tencerenize çiçek yağınızı ekleyin ve içerisine az miktarda da zeytinyağı ekleyin, bu yağların iyice kızmasını bekleyin. Yağın gerçekten kızgın ve bol olması önemlidir. Bu kızartmanın kalitesini ve çıtırlığını etkilemektedir. Yağı iyice kızdırdıktan sonra patateslerinizin içine dahil edebilirsiniz. Hemen tahta kaşıkla patateslerin birbirinden ayrılmasını sağlayın. Daha sonra kızarma işlemi boyunca patateslerinizi asla karıştırmayın. Kızarmaya başladıklarında sertleşecek ve çıtırlaşacaklardır.
İşte tam sertleşmeye başladıklarında tekrar tahta kaşığınızla birbirlerinden yine ayırın ve biraz daha bekleyin. Artık çıtır patates kızartmanızı kevgirle veya benzer bir aletle yağlarını süzerek bir tabağa alabilirsiniz.
Tüm bu püf noktaları uyguladığınızda siz de çıtır çıtır ve lezzetli bir patates kızartması yiyebilirsiniz.