Hamilelikte Yenmesi Gerekenler

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler


1) Protein İçeren Besinler: Et, Kuru Baklagil Grubu Ve Yumurta

Hamilelikte bebeğin ihtiyacı olan en önemli besin kaynağı proteinlerdir ve bu ihtiyaç artar. Günde 100-200 gram kırmızı et, hindi veya balık yemek hayvansal protein ihtiyacını karşılamak açısından oldukça önemlidir. Bu hayvansal protein bebeğin ihtiyacı olan tüm amino asitleri karşılar. Bu hayvansal proteinler tüketilmeden önce iyice pişmiş olduklarından emin olmalısınız. Bunun nedeni hamilelik döneminde çiğ et veya az az pişmiş etler, yumurta, balık ve tavuk gibi besinlerden uzak durmalısınız. Hayvansal protein tüketmediğiniz zamanlarda onun yerine geçebilecek 1 tabak kuru baklagil tüketerek bu ihtiyacı gidermelisiniz.

2) Kalsiyum İçeren Besinler: Süt Ve Süt Ürünleri Grubu

Hamilelik döneminde süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi son derece önemlidir. Kalsiyum, kemik ve diş yapısında çok önemli rol oynar, bu yüzden mutlaka tüketilmelidir. Kalsiyum alırken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli faktör, fazla tuz tüketmemek ve aşırı kafein almamaktır. Bu kalsiyumun emilimini azaltacaktır. Ayrıca iki dilim peynir, iki su bardağı süt veya yoğurt tüketerek günlük protein ihtiyacını gidermelisiniz.

3) Meyve Ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler mevsimine göre tüketilmeli ve buna bağlı olarak çeşitliliği arttırılmalıdır. C vitamini yönüyle zengin sebze ve meyveleri günde iki porsiyon tüketmelisiniz. Portakal, greyfurt, elma, ananas, çilek, karpuz, sivri biber, brokoli, domates, kavun gibi sebze ve meyveler hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler ise folik asit ve b6 yönünden oldukça zengindir. Bu sebzeler posa içerdikleri için kabızlığa karşı son derece koruyucudur. Ispanak, tere, maydanoz, semizotu, pazı, kereviz yaprağı, roka gibi sebzeleri günde 1-2 porsiyon tüketmelisiniz.

A vitamini yönünden zengin sarı, turuncu, kırmızı ve mor sebze ve meyveler günde 1 porsiyon olacak şekilde tüketilmelidir. Bu besinler hücrenin yenilenmesi ve gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca bu besinlerin tüketilmesi halinde güçlü birer antioksidanlardır. Oldukça zengin olan bu sebze ve meyveleri mutlaka mevsiminde tüketilmelidir. Havuç, tatlı patates, kayısı, bal kabağı, mor lahana, pancar, kırmızı orman, Trabzon hurması.

4) Tam Tahıllı Besinler Ve Ekmek Grubu

Ekmek ve tahıl grubu beslenme zincirinin en temelini ve enerjisini oluşturur. B vitamini yönüyle zengin olan tahıllar, selenyum, çinko, krom, magnezyum gibi mineralleri içerir. Dengeli ve sağlıklı beslenme için rafine edilmiş tahıllar yerine, tam tahıllardan yapılmış besinler tercih edilmelidir. İdeal tahıl tüketimi içinse buğday unundan yapılmış ekmek ve kuru baklagiller tüketilmelidir.