Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri


Diş Beyazlatma Yöntemleri
Herkes sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak ister. Ve hemen hemen herkes dişlerinin görüntüsünden ve renginden şikâyet eder. Çeşitli yiyecek ve içecekler, diş ve diş eti hastalıkları ile bazı ilaçların kullanımı dişlerin renginde ve görüntüsünde etki bırakabiliyor. Dişlerinin renginden şikâyetçi olanlar çeşitli diş beyazlatma yöntemleri kullanarak istedikleri görünüme kavuşmaya çalışıyor. Diş beyazlatma ile ilgili evde bulunan malzemelerle denenebilecek yöntemler bulunuyor. Ancak bu yöntemler her zaman herkeste aynı neticeyi vermeyebilir. Herkesin diş yapısı ve diş renginin değişmesine sebep olan etken farklı olduğu için evde bulunan malzemeler, herkes için çözüm olmayabilir.
Diş Beyazlatma Yöntemleri Ve Alınabilecek Önlemler
Dişlerde kimi zaman bölgesel lekeler oluşur, kimi zamansa dişlerin tamamında sararma ve renk değişimleri görülebilir. Sigara kullanımı, aşırı çay ve kahve tüketimi, diş renginde sararma yapabilir. Dişlerinin görünümüne önem verenlerin öncelikle sararmayı önleyici tedbirler alması gereklidir. Bu tedbirlerin başında düzenli diş temizliği yapmak gelir. Dişleri günde iki kez florür içermeyen diş macunu ile detaylı ve doğru bir şekilde fırçalamak gereklidir. Diş ipi ve ağız bakım suyu kullanarak diş temizliği daha derinlemesine yapılabilir.
Diş beyazlatma yöntemlerine başvurmadan önce dişte sararmaya neden olan etken belirlenmelidir. Örneğin aşırı çay, kahve ve asitli içecek tüketimi yapanların tüketimlerini azaltmaları gereklidir. Fazla çay kahve içmeye devam edenler için kalıcı diş beyazlatma uygulaması mümkün değildir. Bir süre sonra dişlerde mutlaka tekrar sararma olacaktır.
Evde diş beyazlatmak için;
Limon ve karbonat kullanabilirsiniz. Küçük bir kaba 2 çay kaşığı karbonat koyup üzerine bir kaç damla limon damlatın. Macun kıvamına getirip diş fırçanızla alarak bununla dişinizi fırçalayın. Limon leke giderici, karbonat ise doğal renk açıcı özelliğe sahiptir. Çok yerleşmemiş diş sararmalarına bu karışımı düzenli kullanarak çözüm sağlayabilirsiniz.
Sofra tuzu, anti bakteriyel olma özelliği ile dişlerde kullanıldığında temizlik sağlar. Karbonat ve limon kadar olmasa da renk açıcı özelliği de vardır.
Çilekle diş beyazlatma yöntemi yeni yeni duyuluyor. Çileğin içeriğindeki malik asit, plakları önleme özelliğine sahiptir. Ağız ve diş temizliği sağlarken zararlı bakterileri de öldürür. 1 adet çileği yıkayıp çatalla ezerek diş fırçanıza alın. Bununla dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntem aşırı kullanılırsa zararlı olabilir. Bu sebeple hafta bir iki kereden faza uygulamayın.
Potasyum, magnezyum ve manganez içeren muz kabuğunun iç kısımları ile dişlerinizi birkaç dakika ovarak rengini açabilirsiniz
Tüm bu yöntemler uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da, bahsedilen yöntemlerin aşırı kullanımı zararlı olabilir.
Diş Hekimlerinin Uyguladığı Diş Beyazlatma Yöntemleri
Diş hekimleri, diş beyazlatma konusunda çeşitli yöntem ve tedaviler uygulayarak başarılı sonuçlar alıyor. Gelişigüzel yapılan diş beyazlatma yöntemlerinde dişlerin yapısının zarar görebileceğini söyleyen uzmanlar, klinikte veya evde diş beyazlatma yöntemlerini hastalarına sunuyor.
Diş hekimleri tarafından dişleri beyazlatmak için hasta onayı alınarak tedaviye başlanır. Diş beyazlatıcı özelliği olan bir ilaç dişlere sürülerek 15 dakika kadar bir süre ışınla sertleştirilir. Bu işlem 2-3 kez tekrarlanarak uygulama tamamlanır. Bleaching adı verilen bu işlemde Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit kullanılır. Klinik ortamında uygulanan bu yöntemde, peroksit oranlarının yüksek olması, diş beyazlığının daha kalıcı ve daha gözle görülür olmasına olanak tanır. Aynı içerikte diş beyazlatma ürünleri doktor tarafından hastaların evlerinde kullanmaları için de verilebilir.
Diş Beyazlatma İşlemi Başarılı Mıdır?
Çay kahve tüketimi, sigara kullanımı gibi sebeplerle ortaya çıkan diş sararma ve lekelenmelerinde, kliniklerde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri oldukça başarılı oluyor. Ancak ilaç kullanımı gibi sebeplerle ortaya çıkan renk değişimlerinde çok başarılı sonuçlar alınamıyor. Sonuçları, kişinin ana diş rengi de etkiliyor. Ana diş rengi sarıya yakın olan kişilerde diş beyazlatma işlemi genelde başarılı olamıyor.