D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir


D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini eksiliğinde ortaya çıkan belirtileri sizler için maddeler halinde sıraladık. Genel olarak ortaya çıkan belirtilerini sizler için derledik.

Baş ve boyun bölgesindeki aşırı terleme

D vitamini eksikliğinin nedenlerinden ilk olarak vücut sıcaklığını arttırır. Ayrıca vücut yapısı normalken vücut sıcaklığı arttığından dolayı vücut terlemeye başlar. D vitamini eksikliğinin en karakteristik belirtisi olarak bilinir..

Kaslarda güçsüzlük, halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi

D vitamini kemik ve kas sağlığını etkileyen en önemli vitamindir. Eksikliğinde de kaslar işlevlerini yeterli bir şekilde yapamadığı için kaslarda güçsüzlük meydana gelir. Sonucunda da sürekli bir şekilde yorgunluk ve halsizlik meydana gelir.

Kemik ve sırt ağrıları hissedilmesi

Öncelikle arkadaşlar kalsiyum demek kemiklerin sağlığı demektir. Bu yüzden d vitamini kalsiyum emilimini sağlayan en iyi vitamindir. Eksikliğinde de kemiklerde ve bel bölgesinde ağrılar ortaya çıkar. Netice olarak kemiklerde doku kaybına kadar gidebiliri. Ciddi sorunlara neden olmadan uzmanlara başvurmanız gereklidir.

İshal olma

Sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde düzenleyici özelliğe sahip olan D vitamini beslenme düzeninde değişiklik olmadığı halde ani şekilde ishalin nedeni olarak D vitamini eksikliği belirtisi olarak düşünülür.

Saç dökülmesinin başlaması

Saç dökülmesinin günümüzde birden fazla nedeni vardır. D vitamini eksikliğinden dolayı da ortaya çıkması bu nedenlerden biridir. Saç ve saç köklerinde hücrelerin desteklenmesini sağladığı gibi eksikliğinde saç tellerinde incelme ve kırılma meydana gelebilir.

Daha sık enfeksiyona yakalanma, hastalık süresinin uzaması

Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisinden bahsedebileceğimiz D vitamini uzun süre geçmeyen grip ve bağışıklık sistemine bağlı olan rahatsızlıklarda D vitamini eksikliğinden oluştuğu bilinmektedir.

Depresyon, melankolik ruh halini meydana gelişi

Depresyon meydana gelmesinde de D vitaminin eksikliği rol oynamaktadır. Bedenimizde bulunan mutluluk hormonu adı altında serotoninin üretilmesi ve salgılanmasında D vitamini etkin rol oynamaktadır. Eksikliğinde de depresyon ve olumsuz duygu ve düşüncelerin meydana gelmesine neden olur.

D Vitamini Eksikliği Olması Durumunda Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi olarak direk bedene ağız yolu ile veya enjeksiyonla alınarak tedavi edilebilir. D vitamini eksikliğinden kurtulmak için eczanelerden bilindik markalardan takviye olarak alınabilir. Ayrıca D vitamini takviyesinin miktarı ve nasıl alınacağı da oldukça önemli bir konudur. Yağda çözünen bir besin takviyesi olduğu için yağ içerin bir yiyecekler aç karnına alınması daha faydalı olacaktır. Sonuç olarak D vitamini eksikliğinden dolayı aşırı derecede şikayetiniz var ise uzmanlara başvurmanız gereklidir.