Aile Doktorum Kim Nasıl Öğrenirim

Aile Doktorum Kim Nasıl Öğrenirim


Aile Hekimi Mi Nasıl Öğrenirim?

Aile hekimi; kişiye özgü birinci basamak sağlık merkezlerinde görevli, her hangi bir sınırlama ve ayrım yapmaksızın başvuruda bulunan tüm kişilere tüm tanı ve tedavileri yapmakta ve bu hizmeti karşılamakla sorumlu Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir doktor veya uzman doktordur.

Türkiye'de Aile Hekimi Uygulaması en başarılı uygulamalardan biri olarak hayata geçirilmiştir. Bu uygulama ile hastaneye başvurmadan önce birinci basamak sağlık merkezleri olan aile hekimliklerine hastalar başvurabilmektedir. Tedavileri aile hekimleri tarafından yapılmakta ayrıntılı tedaviler için hastaneye müracaat için hasta yönlendirilmektedir. Ülkemizde binlerde mahalle ve sokak olduğundan hemen hemen her mahallede birinci basamak sağlık merkezleri yani aile hekimlikleri bulunmaktadır. Hastalara daha fazla hizmet verebilmek ve tedavi edebilmek adına başlatılan bu uygulama tüm ülkemizde olumlu karşılanmaktadır.

Bu uygulama ile her ailenin bir hekimi olmak zorundadır. Hastanelerde olduğu gibi hekim seçebilme hakkı hastalara öncelik ve alternatif bir seçenek sunmaktadır. Hekim seçebilme hakkı sadece hastanelerde sunulmaktadır. Aile hekimliği sistemi ikamet edilen konum gereği sistem tarafından hekim atamaktadır. İkamet değişikliği sonrasında yeni adresine bağlı olarak aile hekiminiz değişmektedir. Aile konumu gereği atanılan hekime muayene ve tedavi olabilmektedir. Aile hekimi öğrenme işlemi nasıl mı yapılır? İşte cevabı.

Peki bu hekimlerimizi nasıl öğrenebiliriz. Aşağıdaki şu aşamaları izleyebilirsiniz.

1. Öncelikle ikamet ettiğiniz mahallede sağlık ocağı mutlaka bulunmaktadır. Buraya giderek aile hekiminizi öğrenebilirsiniz.

2. E-Devlet uygulaması üzerinden öğrenebilirsiniz. E-Devlet uygulaması ülkemiz için kamu kurum ve kuruluşların vatandaşa daha hızlı ve faydalı hizmet verebilmek için meydana getirilmiş bir sistemdir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için "E-Devlet Şifresi" 'ne ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi ülkemizde PTT kanalı ile verilmektedir. Bu uygulamaya "https://www.turkiye.gov.tr/" adresinden erişim sağlaya bilirsiniz.

E-Devlet Uygulaması Aşamaları:

1. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine PTT üzerinden almış olduğunuz E-Devlet şifresi ve vatandaşlık numaranız ile giriş yapılır.

2. Gelecek olan ana sayfa da arama bölümüne "Aile Hekim Bilgisi Sorgulama" yazarak ilgili Sağlık Bakanlığı uygulamasına erişebilir ve Aile Hekiminizi Öğrenebilirsiniz.

3. Yine aynı site üzerinden arama bölümüne "e-Nabız" yazarak Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen e-Nabız sistemine erişebilir ve buradan Aile Hekiminizi Öğrenebilirsiniz.

4. "e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi" uygulamasına ayrıca "https://enabiz.gov.tr/" adresinden giriş yaparak, karşınıza gelen ana sayfa da sol bölümde Aile Hekim bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu hizmet ile 1 Ocak 2015 itibari ile geri dönük ve güncel bütün tahlil, sonuç ve muayenelerinizi görebilirsiniz.